پنج شنبه ٠٣ تير ١٤٠٠
به سایت بچه های مسجد دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خوش آمدید. مقام معظم رهبری :از خدا می خواهم مبادا بعد از یک عمر زحمت مرگ ما در بستر بیماری باشد و در میدان شهادت نباشد؛ شهادت، مرگ در راه ارزش هاست.
 


  چاپ        ارسال به دوست

امر به معروف و نهی از منکر ؛ فلسفه قیام حسینی

امر به معروف و نهی از منکر ؛ فلسفه قیام حسینی

امر به معروف و نهی از منکر از تکالیف الهی بی نظیر و بی بدیل است که متأسفانه در جامعه اسلامی مغفول مانده بلکه گاه از ناحیه بعضی از مسئولان مورد بی مهری و تمسخر نیز قرار می گیرد. در این ماه عزیز محرم که دهه اول آن به نام این فریضه بزرگ نامگذاری شده شایسته است مطالبی را در اهمیت این امر مهم عرضه بدارم .

ابتدا به تعابیری که در وصف عاملین به این وظیفه در آیات و روایات آمده اشاره کنم :

( سیمای عاملین )

1 خلیفه خدا و رسول خدا و کتاب خدا در زمین شدن :

قال النبی (ص) : من امر بالمعروف و نهی عن المنکر فهو خلیفة الله فی ارضه و خلیفة رسوله و خلیفه کتابه . رسول خدا فرمود : هر کس امر به معروف کند و نهی از منکر ، جانشین خدا و رسول خدا و کتاب خدا در زمین است.

2 باتقوی ترین انسان :

سُئِل رسولُ الله مِن أتقی الناس . قال آمرهم بالمعروف و أنهاهم عن المنکر. از پیامبر سؤال شد باتقوی ترین انسان کیست. فرمود : آنکه امر به معروف و نهی از منکر می کند.

3 از بهترین اعمال :

قال علی (ع) ما اعمال البرّ کلها و الجهاد فی سبیل الله عند الأمر بالمعروف و النهی عن المنکر کنفثة فی بحر لجی . همه کارهای نیک و جهاد در راه خدا نزد امر به معروف و نهی از منکر مثل آب دهان انداختن در دریای پهناور است.

4 نشانه بهترین امت :

کنتم خیر أمة اخرجت للناس تأمرون بالمعروف و تنهون عن المنکر.   110   آل عمران

5 از اوصاف مؤمنین :

والمؤمنون و المؤمنات بعضهم أولیاء بعض یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنکر.    71  توبه

 

6 از اهداف قیام امام حسین (ع) :

در زیارت سالار شهیدان می خوانید : أشهد أنّک قد اقمت الصلوة و اتیت الزکوة و امرت بالمعروف و نهیت عن المنکر. و در وصیت نامه رهبر آزادگان آمده است : اُرید أن امر بالمعروف و انهی عن المنکر. من هدفم از قیام ، امر به معروف و نهی از منکر است.

7 منشأ همه خوبی ها و از بین برنده بدی ها :

آقا امام باقر (ع) فرمودند : امر به معروف و نهی از منکر که سیره انبیاء و روش علما است واجب بزرگی است که سایر فرائض با او زنده می شود و کسب ها حلال می گردد و ظلم ها برطرف می گردد و زمین آباد می شود.

 

حال عرض می کنم با این اوصاف بالا می شود کسانی که زبان خیر و نصیحت دارند را مزاحم تلقی کرد و افراد ساکت و بی دغدغه را مسلمان و مؤمن واقعی شمرد و کاهلان در امور فرهنگی را متعهد دانست؟


١٠:٥٦ - سه شنبه ٩ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٥٨٨٣٢    /    تعداد نمایش : ٦٤٠


امتیازدهی
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج